- persprogti
- pérsprogti
1. intr. L, Rtr, Brs, Nv, Klk perplyšti, perskilti: Taukš taukš pársprogo lankai bosuo Šts. Tie balti kiaušiniai nestipriais kevalais – keli parsprógo Mžš. Tuščias katilas ant ugnies parsprogo LTR(Žg). Siena kad pársprogusi a supuvusi, tai anie (širšūnai) ten gyvena Tl. Šakelė trekš sukama, obuolys šliūkšt per lapus ir bubt po kojų, net persprogo ir sultys ištiško Vaižg. Bet iš to didžio jo (kiškio) juoko abidvi lūpos parsprogo LMD(Sln). Tuo tarpu ledas parsprogo, ir arklys įmurmėjo ravan Sz. Kepėja išsižiojusi kepė, jei duona pársprogo Sd. O jau kriokimas [tankų], Dieve susimylėk, galva gali persprogti J.Paukš. Iš didelio gailesio senutės širdis persprogo TS1900,9. Šeimyna gal pársprogti beėsdami [obuolius] Krš. Kaip gėrė tas milžinas antrą kartą [v]andinį, ir parsprogo LTR(ž.). Blezdinga gieda: rytą vakarą, rytą vakarą lapynė – jei nori, pársprok Mžk. Ji pérsprogtų iš pavydo NdŽ. ^ Kad tu i parsprógtum! (keik.) Bsg. Nors persprok – niekas tuo nepatikės rš.
2. intr. NdŽ menk. kurį laiką godžiai valgyti.
3. refl. NdŽ menk. persivalgyti: Susprogo cielą bliūdą košės i pársisprogo, i daba serga Kv.
4. refl. NdŽ, Dr, Vkš, Pj menk. persigerti alkoholinių gėrimų: Pársisprogę nebžino ką betauzyti Pvn. Dieną gėrė mieste i pársisprogo, o daba serga Kv. Ką anie bežino pársisprogę! Krš.
5. tr. menk. girtaujant netekti, prarasti: Pargėrė, pársprogo protą, blūdija Rdn.
6. intr. sumažėti (apie šaltį): Ant ryto parsprógo šaltis Ps.
7. M, NdŽ žr. išsprogti 1.
◊ pẽčius pérsprogo gimė mergaitė: A nežinai, Petruo pẽčius pársprogo! Krš.mólio sùbinė pérsprogo paliovė draugavę, susipyko: Ne ilgam ta meilė – parsprogs molio subinė J. Visumet molio subinė parsprogsta su didžiu balsu – teip būs ir vokyčiuo Šts.\ sprogti; apsprogti; atsprogti; įsprogti; išsprogti; nusprogti; pasprogti; persprogti; piesisprogti; prasprogti; prisprogti; susprogti; užsprogti
Dictionary of the Lithuanian Language.